12 miest, ktoré nevynechajte vo Svidníku a okolí

Dátum pridania:  31.07.2019


Keď sa povie dovolenka a Svidník, možno si poviete, že tento kút Slovenska vám absolútne nič nehovorí. Budete však prekvapení, čo všetko táto lokalita ponúka! Vydajte sa po stopách legendy o kuchárovi/vojakovi Vasiľovi a spoznajte tento čarovný región s celou rodinou. Deti budú nadšené a vy spokojní – okrem oddychua zábavy ich tu zároveň naučíte mnoho užitočného o našej (najmä vojnovej) histórii.

Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny. Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.

Komiksy a nálepky získaš:

Vyhliadková veža - Dukla (nálepka Dukla), web

Vojenské historické múzeum, Svidník (nálepka Dukla), web

Skanzen, Svidník (Múzeum ukrajinskej kultúry) (nálepka Vasiľ), web

1. Vojenské historické múzeum, Svidník

Múzeum v tvare protitankovej míny dokumentuje priebeh ťažkých bojov, ktoré sa na severovýchode Slovenska odohrávali v prvej aj druhej svetovej vojne. V múzeu môžete vidieť autentické fotografie z bojov, osobné pamiatky, rôzne druhy zbraní a nálezy z bojísk o Dukliansky priesmyk. V areáli na vás čaká expozícia ťažkej bojovej techniky, kde nechýba ani lietadlo ! Za návštevu získate súťažnú nálepku DUKLA. Otváracie hodiny V tesnej blízkosti areálu sa nachádza monumentálny Pamätník sovietskej armády. Súčasťou pamätníka je vojnový cintorín, kde je pochovaných vyše 9000 sovietskych vojakov, ktorí zahynuli v priebehu Karpatsko-duklianskej operácie a pri bojoch o severovýchodné Slovensko.

2. Vyhliadková veža na Dukle

Vyhliadková veža na Dukle je vysoká 49 m. Nachádza sa na mieste, kde v októbri 1944 veliteľ 1. československého armádneho zboru v ZSSR brigádny generál Ludvík Svoboda mal jednu z veliteľských pozorovateľní počas bojov o Dukliansky priesmyk. Vo vstupnej hale veže si môžete prezrieť viaceré výstavy od nálezov zbraní, munície, výstroje Červenej armády, 1. československého armádneho zboru v ZSSR a nemeckého Wehrmachtu. Z Vyhliadkovej veže je možné vidieť široký priestor Duklianskeho priesmyku a okolia. Za vstup získate nálepku DUKLA. Otváracie hodiny

3. Pamätník na Dukle

Pamätník Československej armády na Dukle je národnou kultúrnou pamiatkou. Tento prírodný areál patrí k najnavštevovanejším miestam regiónu. Nachádza sa v blízkosti hraničného priechodu Poľsko - Vyšný Komárnik, neďaleko Vyhliadkovej veže. Pamätník je pripomenutím Karpatsko-duklianskej vojenskej operácie, ktorá sa uskutočnila na jeseň 1944. Počas bojov tu padlo vyše 60 tisíc sovietskych a československých vojakov. Pamätník vysoký 28 m je zakomponovaný do vojenského cintorína, ktorý pretína kolonáda s bronzovými tabuľami. Tabule nesú mená 1 265 padlých príslušníkov 1. čsl. armádneho zboru.

4. Skanzen vo Svidníku

Skanzen Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku je zážitkom pre všetky vekové kategórie. Na ploche 11 ha sa nachádza 50 objektov ľudovej architektúry, chalúpky pokryté slamou, mlyn, krčma či drevená cerkev. Za návštevu získate súťažnú nálepku VASIĽ: Viac

5. Údolie smrti

V areáli prírodného múzea (v údolí potoka Kapišovka medzi deviatimi obcami v okrese Svidník) je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky z druhej svetovej vojny. K najsilnejším miestam patrí okolie obce Kapišová, kde sa odohrali najťažšie boje s masívnym nasadením tankov. Deti sa tu doslova môžu dotknúť histórie – vyliezť na tanky, odfotiť sa a zaujímavým spôsobom získavať dôležité poznatky z našej histórie.

6. Bunkre Vyšný Komárnik

Cestou na Duklu (alebo späť) si rezervujte čas na zastávku v lesoch Vyšného Komárnika. Pozrieť si tu môžete zrekonštruovanébunkre (resp. zemľanky), v ktorých bol v r. 1944 umiestnený štáb a veliteľstvo 3. československej brigády. Do bunkrov môžete vstúpiť a prečítať si rozličné zaujímavosti o udalostiach, ktoré sa tu odohrali.

7. Aquaruthenia Svidník

Po turistike dobre padne osvieženie vo vode. Oddýchnuť a vyšantiť sa v bazénoch s rôznymi atrakciami môžete vo vodnom svete Aquaruthenia. Okrem vonkajších bazénov tu nájdete aj vnútorné bazény a wellness s celoročnou prevádzkou.

8. a 9. Múzeum ukrajinskej kultúry a Galéria Dezidera Millyho

V centra mesta Svidník sa nachádza aj Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry, jedinečné, špecializované a najstaršie národnostné múzeum na Slovensku. Na ulici Partizánskej nájdete Galériu Dezidera Millyho v barokovom kaštieli z 18. storočia.

10. Vojnový cintorín Hunkovce

Cestou sa môžete zastaviť aj pri vojnovom cintoríne v Hunkovciach, na ktorom je pochovaných 3 100 nemeckých vojakov. V obci nájdete i drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky z konca 18. storočia.

11. a 12. Drevené chrámy UNESCO – Bodružal a Ladomirová

V okolí Svidníka nájdete jedenásť drevených chrámov východného obradu, teda najviac na východnom Slovensku. Drevené chrámy v Ladomirovej a v Bodružali sú pamiatkami UNESCO. Ich architektúra a nádherný interiér si vás doslova podmania. V Bodružali sú napríklad dodnes zachované stopy po granáte, ktorý chrámom prešiel cez strechu. Určite si ich pripíšte na cestovný zoznam.

Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu. Viac informácií

Legendarium ti zároveň prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

Kraj pod Duklou zaujal aj moderátora a cestovateľa Gregora Mareša. Inšpirujte sa jeho zážitkami, ktoré spojil s návštevou Bardejova.

Ďalšie tipy na výlety

Ceny v súťaži

LEGENDARIUM na Facebooku

Foto: Vojenské his. múzeum, Vyhliadková veža a Pamätník na Dukle - VHÚ, Skanzen Svidník - Jano Štovka, Údolie smrti a bunkre V. Komárnik - OOCR Šariš - Bardejov, Aquaruthenia - aquaruthenia.sk, Múzeum ukrajinskej kultúry a Galéria Dezidera Millyho - SNM Svidník, Voj. cintorín Hunkovce - KOCR SVS, Bodružal - Jano Štovka