Návrat do čias rytierov i na Domašu

Dátum pridania:  28.06.2019

Tušíte, ko vyzeralo bývanie v dobe kamennej? Myslíte, že udržíte štít z doby bronzovej? Nameliete múku na keltskom mlynčeku? Ako hrá zvonkohra spred tisíc rokov? To všetko si môžete vyskúšať v nezvyčajnom areáli archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Na Domašu je odtiaľ naozaj blízko a to zďaleka nie je všetko, čo môžete zažiť v tejto časti Prešovského kraja.

Vydajte sa po stopách rytiera Johanesa a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny. Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.

Archeopark a kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou:

V múzeách nebýva zvykom, že sa v expozícii môžete niečo dotknúť. V Archeoparku v Hanušovciach nad Topľou je to úplne naopak. Výraz „Nedotýkajte sa!“ je tu zakázaný.Ponúkainteraktívny priestor pre kreativitu návštevníka - tak, aby si odniesol zážitok dotyku s minulosťou. V archeoparku, ktorý susedí s kaštieľom, nájdete obydlia od praveku až do novoveku.

Všetko si môžete vyskúšať na vlastnej koži a vstúpiť do obydlí, v akých bývali naši predkovia pred tisíckami rokov. Veľký areál dopĺňajú zvieratá, takže si na svoje prídu aj tí najmenší. Viac

S archeoparkom susedí kaštieľ, v jeho vnútri sa môžete pokochať pohľadom na historický nábytok, ukážky zvierat alebo lovecké trofeje. Za návštevu získate súťažné nálepky rytiera Johanesa.

Ranč Breziny, Pavlovce:

Len šesť kilometrov od Hanušoviec sa v dedinke Pavlovce rozprestiera ranč Breziny. Užiť si tu môžete jazdu na koni i spoločnosť rozmanitých domácich zvierat. Za návštevu si vypýtajte nálepku „hrádok“.

Náučný chodník Pavlovce:

V Pavlovciach si rezervujte čas aj na nenáročnú turistiku. Cestou z ranča zastavte pri Náučnom chodníku Tajch a skúste si minimálne detský okruh trasy. Má len 2,4 kilometra a prevedie vás okolitým lesom, lúkou a opäť lesom až k malým vodopádom. Na chodníku sú umiestnené informačné tabule. Dozviete sa, ako sa ťažilo drevo, ako sú značené stromy alebo čo rastie a žije v okolí Pavloviec. Pre zdatnejších turistov je tu aj veľký okruh s dĺžkou 5,4 km.

Rekreačný areál Lysá Hora, Vyšný Kazimír:

Ak vám je blízka tradičná ľudová architektúra a slovenská kuchyňa, potom sa po nálepku vydajte do Vyšného Kazimíra. V rekreačnom areáli Lysá Hora sa na amfiteátri konajú počas leta viaceré podujatia. Nájdete tu aj jazierko na kúpanie a bazén pre najmenších, múzeum poľnohospodárskych strojov, športoviská a všade naokolo krásnu prírodu.

Komiks a nálepky získaš:

Archeopark a kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou(nálepka Johanes), web

Ranč Breziny, Pavlovce(nálepka hrádok), web

Rekreačný areál Lysá Hora, Vyšný Kazimír(nálepka hrádok), web

Ďalšie tipy na výlety:

Hrádok Medzianky:

Rytier Johanes, kedysi Janko, pochádzal z dedinky Medzianky. Doma v rodnej obci sa v 13. storočí nežilo najľahšie, nuž sa vybral hľadať šťastie do sveta. Pridal sa k rehoľníkom a prijal meno Johanes. Neskôr sa dostal až do Francúzska, udatne bojoval po boku kráľa Ľudovíta a ten sa mu za službu bohato odmenil. Z deviatich truhlíc zlata putovala časť bohatstva i na obnovu hrádku Medzianky. Výlet naň si môžete spraviť cestou medzi Pavlovcami a Hanušovcami nad Topľou.

Domaša:

„Domaša, Domašaaaa, ty si pýcha naša...,“ tak znie úryvok známej piesne. Vodná nádrž ponúka kúpanie, športové možnosti, kemping a v lete 2019 sa chystá aj novinka – vyhliadková loď na Domaši. Aktuálne informácie z Domaše nájdete na https://www.domasacity.sk/

Kostol sv. Štefana kráľa, Nová Kelča:

Keď v sa 60. rokoch minulého storočia plánovala výstavba vodnej nádrže Domaša, niekoľko obcí, ktoré mali ležať pod jej hladinou, bolo asanovaných. Takýto osud stihol i obec Kelča. Jedinou stavbou, ktorú sa vďaka výhodnej polohe na vyvýšenom mieste podarilo zachrániť, bol starobylý barokovo-rokokový Kostol sv. Štefana kráľa. Kostol kvôli ochrane pred vodou novovybudovanej nádrže obohnali valom, čím vytvorili pôvabný polkruhový polostrov.


ZOO Stropkov:

Ideálne miesto pre milovníkov zvierat je stropkovská ZOO, v ktorej môžete zvieratká nie len vidieť, ale aj nakŕmiť a pohladkať. Toto populárne zariadenie ponúka po celý rok príležitosť na rozptýlenie, poučenie, oddych a využitie voľného času pre deti i dospelých v prostredí krásnej prírody.

Kaštieľ Stropkov:

Každý v Stropkove vie, kde je kaštieľ, ale málokto vie, kde je stropkovský hrad. A pritom ide o to isté miesto. Kaštieľ je posledná zachovaná svetská časť mestského hradu z 15. storočia. Najcennejšou časťou kaštieľa so zachovanými renesančnými znakmi, je tzv. rytierska sieň. V kaštieli sú umiestnené expozície, aktuálne napríklad výstava bábik. Viac


Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu. Viac informácií

Legendarium ti zároveň prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

Ďalšie tipy na výlety

Ceny v súťaži


Zdroj foto: Archeopark a kaštieľ Hanušovce nad Topľou - Jano Štovka; kaštieľ Hanušovce n. Topľou - Jano Štovka; Ranč Breziny, Pavlovce - Ranč Breziny; Náučný chodník Pavlovce - KOCR SVS; Rekreačný areál Lysá Hora - Rekreačný areál Lysá Hora; Hrádok Medzianky - Tibor Šarišský; Domaša - Jano Štovka; Kostol sv. Štefana Kráľa - Matúš Vavrek; Zoo Stropkov - Ján Štovka; Kaštieľ Stropkov - Jano Štovka