Poloniny ponúkajú miesta, ktoré si zamilujete

Dátum pridania:  23.07.2019

Medová baba, medová Žofia. Takto sladko bola nazývaná žena, vlastným menom Žofia Maťašovská, ktorá kedysi žila v oblasti Polonín, konkrétne v dedine Nová Sedlica. Medová Žofia sa so svojím medom stala taká slávna, že na jej pamiatku postavili sochu a pomenovali po nej i lúku v Poloninách.

Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny. Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.

Komiksy a nálepky získaš:

Informačné stredisko NP Poloniny, Nová Sedlica (nálepka Žofia) web

Kryptá Osadné (nálepka včielka), web

Hotel a reštaurácia Armales, Stakčín (nálepka včielka) web

Informačné stredisko NP Poloniny, Nová Sedlica

Najvýchodnejšie umiestnené informačné stredisko na Slovensku. Informácie návštevníkom poskytuje počas letnej turistickej sezóny. Počas turistickej sezóny je otvorené každý deň, od pondelka do nedele, od 6.00 do 14.00 hod. Deti určite zaujme malá prírodovedná expozícia živočíchov, ktorej dominantou je statný zubor. Areál strediska dotvárajú hravé náučné prvky – dendrofon, zbierka drevín či otáčacie „rébusy“, ktoré preveria poznatky o drevinách i zvieratách. V informačnom stredisku na vás čaká nálepka Žofia. Viac

Krypta v Osadnom

Jediná krypta svojho druhu na Slovensku. Pod oltárnou časťou pravoslávneho chrámu Voznesenia Hospodinovho v Osadnom sa nachádza krypta 1025 vojakov z 1. svetovej vojny. Krypta je otvorená 24 hodín denne. Informácie o nej a o zaujímavostiach z Osadného poskytuje audio sprievodca, ktorý je tu k dispozícii. Pri odchode z krypty si nezabudnite zobrať nálepku včielka v infocentre pri chráme.

Hotel a reštaurácia Armales, Stakčín

Cestou do Polonín sa môžete občerstviť v hoteli Armales v Stakčíne. Hotel je obklopený nádhernou prírodou chránenej oblasti Východných Karpát, v minulosti známej ako Vlčie hory. Za využitie služieb hotela alebo reštaurácie získate súťažnú nálepku včielka. web

Ďalšie tipy na výlety:

Lúka Medovej baby

Nachádza sa v Poloninách, na trase z Novej Sedlice smerom na vrchol Riabej skaly. Ide o veľkú lúku s monumentálnou sochou ženy – Medovej baby. Socha má výšku 7 metrov a znázorňuje Žofiu Maťašovskú, jednoduchú, skromnú včelárku, ku ktorej sa viaže miestna legenda. Na lúke sa nachádza aj zrubový včelín, takže drevená Žofia stále dohliada na kvitnúce lúky a pracovité včely. Viac

Náučný chodník k Mergancovmu kameňu, Ulič

Východiskovým bodom chodníka je obec Ulič. Náučný chodník má jednu trasu s prevýšením 80 metrov. Na trase je 8 zastávok. Na trase sa dozviete zaujímavosti o miestnej prírode, jej ochrane i histórii.

Miniskanzen drevených chrámov a Dvere do Polonín, Ulič

V Uliči si určite rezervujte čas na prehliadku miniskanzenu drevených chrámov a prostredníctvom originálnych dverí vstúpte do Polonín. Voľne prístupný miniskanzen pri obecnom úrade tvoria modely východoslovenských drevených kostolíkov. Modely sú vyrobené z dubového alebo bukového dreva v mierke 1: 10. Galéria sa nachádza pod holým nebom a je voľne prístupná verejnosti.

Drevené chrámy v okolí Sniny

Drevené chrámy patria medzi najväčšie poklady a skvosty umenia a náboženstva na Slovensku. Unikátne stavby sú zaujímavé po stránke architektonickej i sakrálnej. Okolitá príroda ešte viac podčiarkuje ich krásu. Navštíviť ich môžete napríklad v obciach Jalová, Kalná Roztoka, Nová Sedlica, Ruský Potok, Topoľa, Uličské Krivé. Viac

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle

Observatórium je situované v oblasti s veľmi nízkou úrovňou svetelného znečistenia. Vďaka tomu je mimoriadne vhodným miestom na astronomické pozorovania nielen pre verejnosť, ale i pre odbornú prácu. Nachádza sa tu druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku a planetárium. Premieta sa tu virtuálna nočná obloha, filmy v celooblohovej projekcii a realizujú sa prednášky na rôzne astronomické témy. Viac

Náučný chodník pod tmavou oblohou, Nová Sedlica

Poloniny sú známe aj svojím Parkom tmavej oblohy. Nikde inde na Slovensku nenájdete lokalitu, ktorá je len minimálne znečistená svetelným smogom a ponúka tak skvelé príležitosti na pozorovanie nočnej oblohy. Východiskom náučného chodníka je obec Nová Sedlica. Chodník má jednu trasu s dĺžkou 1,2 km. Na trase je 5 zastávok s o zaujímavosťami o astronómii a prírode.

Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu. Viac informácií

Legendarium ti zároveň prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

V putovaní za legendami pokračuje Gregor Mareš spolu s deťmi a priateľmi. Tento krát sa vydali do krásnych Polonín. Pozrite si, čo všetko tam môžete zažiť a ako sa zapojiť do súťaže LEGENDARIUM.


Ďalšie tipy na výlety

Ceny v súťaži

Zdroj foto: Informačné stredisko NP Poloniny - www.nppoloniny.sopsr.sk; Krypta v Osadnom - Jano Štovka; Hotel Armales - www.armales.sk; Lúka Medovej baby - Jano Štovka;Miniskanzen drevených chrámov a dvere do Polonín - Jano Štovka; Drevené chrámy - Jano Štovka; Astronomické observatórium na Kolonickom sedle - Jano Štovka; Náučný chodník Pod tmavou oblohou - Poloniny Dark-Sky Park Slovakia (facebook)