Humenné a okolie


Spoznajte Humenné a okolie s legendami. Pečiatku môžeš získať vo Vihorlatskom múzeu, alebo na hrade Brekov.

Pečiatku Vojak Švejk získaš:

Vihorlatské múzeum + skanzen, Humenné

Hrad Brekov

Pozor! Pečiatka je v obidvoch zariadeniach rovnaká, budeme však radi ak navštíviš obidve a súťažnú pečiatku do Mapy pokladov si vypýtaš iba v jednom z nich.


Legenda viažúca sa k Humennému sa začína v stovežatej Prahe. Hlavný hrdina je český vojak Švejk, ktorého osudy napísal Jaroslav Hašek. Švejka to zaviedlo do Humenného, kde bol pristihnutý s fľašou koňaku, ktorú neváhal vypiť, aby dokázal, že ide o liečivú vodu z blízkej pumpy. Keď vodu ochutnal poručík, voda mala konskú príchuť. Legenda o Švejkovi sa stala takou slávnou, že Humenčania postavili Švejkovi aj sochu – a to priamo pri pumpe na železničnej stanici.

Vihorlatské múzeum + skanzen, Humenné


Dominantou Humenného je renesančný kaštieľ, ktorý bol postavený na mieste stredovekého vodného hradu. Impozantnú stavbu stráženú dvoma bronzovými levmi vybudoval bohatý a vplyvný magnátsky rod Drugethovcov. Kaštieľ dnes využíva Vihorlatské múzeum. Expozícia je orientovaná na bytovú kultúru šľachty od renesancie až po 20. storočie, sakrálne umenie a živočíšstvo Zemplína. Pri kaštieli sa rozprestiera výstavný anglický park s rybníkom a za ním nádherný skanzen Vihorlatského Múzea s expozíciou ľudovej architektúry. Navštívte kaštieľ, alebo skanzen a získajte pečiatku Vojak Švejk do Mapy pokladov Legendarium.

Hrad Brekov