Prešov a okolie


Vyber sa na výlet do obce Miklušovce, iba pol hodinku od Prešova, kde nájdeš Rozprávkový chodník škriatka Mikluša. Začiatok chodníka sa nachádza na hornom konci obce, hneď vedľa autobusovej zastávky. Postupuj podľa indície a nájdeš poklad -nálepku škriatka Mikluša.

Naplánuj si výlet do neďalekého mesta Lipany, kde sa nachádza Vyhliadková vežaBalažka,vysoká 14 m poskytuje najkrajší výhľad na celé Lipany, Kamenický hrad a okolité vrchy. Hľadaj aj tu svoj poklad do Mapy pokladov.

Pečiatku Pastier Michal získaš:

NKP Solivar
Lodenica Sigord

Pozor! Pečiatka je v obidvoch zariadeniach rovnaká, budeme však radi ak navštíviš obidve a súťažnú pečiatku do Mapy pokladov si vypýtaš iba v jednom z nich.

NKP Solivar

Ak vás legenda o Michalovi a soľných ovciach zaujala, v Múzeu NKP Solivar sa dozviete zaujímavosti o ťažbe soli. Solivar je historicky najvýznamnejším soľným ložiskom s množstvom zachovalých technických pamiatok súvisiacich s ťažbou soli. Už v stredoveku tu vyvierali soľné pramene, z ktorých sa získavala soľ. Po tom, čo boli bane zatopené, vzniklo podzemné soľné jazero, čo si vyžadovalo zmenu technológie čerpania. Začali sa využívať gáple - čerpadlá poháňané koňmi alebo volmi. Chcete vedieť, ako sa ťaží soľ, bez ktorej si už varenie nevieme predstaviť? Neváhajte navštíviť Solivar, kde sa to všetko dozviete, zároveň tam na vás čaká pečiatka Pastier Michal do Mapy pokladov.

Lodenica Sigord

Vodnú nádrž Sigord nájdete iba 15 minút cesty z Prešova v lone krásnej prírody. Vďaka občianskemu združeniu Čavargy táto lokalita ožila a od roku 2017 šíri myšlienku spojiť lokálny rozvoj s kultúrou, hudbou, športom, ekológiou a vzdelávaním. Vybudovaná lodenica sa nachádza v nádhernej prírodnej scenérii, kde nájdete ohniská, paletové sedenia a drevený mostík cez potok Delňa. Za pomoci dobrovoľníkov bol vybudovaný okolo nádrže náučný chodník, tzv. "Sigordské koľečko", na ktorom sú osadené informačné tabule s informáciami o lokálnej faune a tiež nové lavičky s krásnym výhľadom na vodnú plochu. Prechod Vám nezaberie viac ako 30 minút pohodlnej chôdze. Využite možnosť člnkovania a získajte pečiatku Pastier Michal do Mapy pokladov.

Ďalšie tipy na výlety v okolí:

Historické centrum, Prešov

Plaza Beach, Prešov

Šarišská galéria, Prešov

Lanové centrum Outdoor park, Prešov

Ekopark, Prešov

Kalvária, Prešov


Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma Mapu pokladov a súťažnú pečiatku Legendarium. To však zďaleka nie je všetko. Na základe indícií v mape objavíš ďalších 15 lokalít v prírode, kde nájdeš súťažné nálepky. Čím viac nálepiek nazbieraš, tým máš väčšiu šancu prekonať garantované hranice a získať tak rôzne odmeny už počas cestovania. Viac informácií

Legendarium ti zároveň prináša vyše 100 tipov na výlety. Tak cestuj, hľadaj nálepky, zbieraj pečiatky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

Ďalšie tipy na výlety
Ceny v súťaži


Zdroj foto a info: OOCR Región Šariš, Kostol sv. Mikuláša, Prešov – Tibor Šarišský