Svidník a Údolie smrti


Objav región úzko spätý s kultúrou a históriou Rusínov a Ukrajincov. Stopy tu zanechala vojnová história, ktorej sa v regióne môžeš doslova dotknúť.

Nasleduj indície a v Údolí smrti na teba čaká nálepka v trezore.

Pečiatku Vasiľ získaš:

Vyhliadková veža - Dukla

Vojenské historické múzeum, Svidník

Skanzen – Múzeum ukrajinskej kultúry, Svidník

Pozor! Pečiatka je v týchto troch zariadeniach rovnaká, budeme však radi ak navštíviš všetky tri a súťažnú pečiatku do Mapy pokladov si vypýtaš iba v jednom z nich.

Vyhliadková veža -Dukla

Vyhliadková veža na Dukle je vysoká 49 m. Nachádza sa na mieste, kde v októbri 1944 veliteľ 1. československého armádneho zboru v ZSSR brigádny generál Ludvík Svoboda mal jednu z veliteľských pozorovateľní počas bojov o Dukliansky priesmyk. Vo vstupnej hale veže si môžete prezrieť viaceré výstavy od nálezov zbraní, munície, výstroje Červenej armády, 1. československého armádneho zboru v ZSSR a nemeckého Wehrmachtu. Z Vyhliadkovej veže je možné vidieť široký priestor Duklianskeho priesmyku a okolia. Za vstupzískate pečiatku Vasiľ do Mapy pokladov.

Vojenské historickémúzeum, Svidník


Múzeum v tvare protitankovej mínydokumentuje priebeh ťažkých bojov, ktoré sa na severovýchode Slovenska odohrávali v prvej aj druhej svetovej vojne. V múzeu môžete vidieť autentické fotografie z bojov, osobné pamiatky, rôzne druhy zbraní a nálezy z bojísk o Dukliansky priesmyk. V areáli na vás čaká expozícia ťažkej bojovej techniky, kde nechýba ani lietadlo ! . Za vnávštevuzískate pečiatku Vasiľ do Mapy pokladov – Legendarium. V tesnej blízkosti areálu sa nachádza monumentálny Pamätník sovietskej armády. Súčasťou pamätníka je vojnový cintorín, kde je pochovaných vyše 9000 sovietskych vojakov, ktorí zahynuli v priebehu Karpatsko-duklianskej operácie a pri bojoch o severovýchodné Slovensko.Aj tu máš možnosť získaťpečiatku Vasiľ do Mapy pokladov.


Skanzen – Múzeum ukrajinskej kultúry, Svidník


Skanzen Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku je zážitkom pre všetky vekové kategórie. Na ploche 11 ha sa nachádza 50 objektov ľudovej architektúry, chalúpky pokryté slamou, mlyn, krčma či drevená cerkev. Za návštevu získate súťažnú pečiatku Vasiľ do Mapy pokladov.

Ďalšie tipy na výlety v okolí:

Údolie smrti – tanková rota

Aquaruthenia - vodný svet, Svidník

Vojnový cintorín, Hunkovce

Drevený kostolík Bodružal (UNESCO)

Drevený kostolík Ladomirová (UNESCO)

Bunkre, Vyšný Komárnik

Galéria Dezidera Millyho


Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma Mapu pokladov a súťažnú pečiatku Legendarium. To však zďaleka nie je všetko. Na základe indícií v mape objavíš ďalších 15 lokalít v prírode, kde nájdeš súťažné nálepky. Čím viac nálepiek nazbieraš, tým máš väčšiu šancu prekonať garantované hranice a získať tak rôzne odmeny už počas cestovania. Viac informácií

Legendarium ti zároveň prináša vyše 100 tipov na výlety. Tak cestuj, hľadaj nálepky, zbieraj pečiatky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

Ďalšie tipy na výlety
Ceny v súťaži

Zdroj foto: Aquaruthenia – Aquaruthenia Svidník