Hermanovské skaly
Prírodná rezervácia Hermanovské skaly sa nachádza v severovýchodnej časti Slanských vrchov v katastri obce Hermanovce nad Topľou. Hermanovské skaly predstavujú najväčší skalný komplex Slanského pohoria tvorený andezitmi a ryolitmi, na ktorých sa vyvinulo rastlinné spoločenstvo.
Rezerváciu zdobia skalné útvary nazývané Havrania a Sokolie skaly. Tie dosahujú výšku 80 metrov a dĺžku 150 metrov. Vznikli eróziou a zvetrávaním málo odolných hornín, čím umožnili odolnejším horninám vystúpiť na povrch. Práve vďaka týmto prírodným procesom môžu návštevníci Hermanovských skál sledovať pozoruhodné prírodné útvary.
Údolie, v ktorom sa nachádza chránené územie Hermanovské skaly, sa nazýva Údolie obrov. Prírodná rezervácia je totiž charakteristická značným množstvom masívnych skál a balvanov, ktoré ležia rozsypané pozdĺž cesty údolím a vytvárajú tak nádhernú prírodnú scenériu. Zaujímavosťou Údolia obrov je tzv. Obria noha.
Hermanovské skaly sa pýšia aj bohatou flórou. Výrazné zastúpenie tu majú porasty tarice skalnej, skalnice horskej karpatskej či kostravy dalmatskej. Značná časť severných svahov je porastená hrubou vrstvou machov a čučoriedkou obyčajnou. Vyskytuje sa tu aj breza previsnutá, jarabina vtáčia, buk lesný a tiež viaceré druhy dubov, ktoré vytvárajú zaujímavé tvary.
Čo sa týka fauny, chránené územie je domovom jašterice múrovej, krkavca čierneho, ako aj vzácneho sokola.
POZRI TIEŽ: