Hrad Jasenov
Jasenovský hrad ležiaci v nadmorskej výške 392 m n. m. na zalesnenom chrbte Humenských vrchov ponúka krásne výhľady na okolitú prírodu. Hrad vznikol pravdepodobne po vpáde Tatárov v 13. storočí, keď mal strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na Humenné a ďalej na sever.
Prvý raz sa Hrad Jasenov v listinách spomína v roku 1328, resp. 1330, ako castrum Jezenew. Pravdepodobne ho postavili Račkajovci. Drugetovci, pôvodne taliansky rod, sa stali majiteľmi tunajšieho hradu po bitke pri Rozhanovciach po roku 1312. Hrad im patril až do 17. storočia.
V roku 1644 Jasenovský hrad obsadili vojská Juraja Rákociho, ktoré ho pri obliehaní ťažko poškodili. Neskôr ho už neopravovali.
Falošné mince
Na hrade sa v 16. storočí za Gabriela Drugeta razili falošné mince. Na začiatku sa používali pri výrobe týchto falošných mincí cenné kovy, no neskôr menej hodnotné. Možno preto vedúceho majstra peňazokazeckej dielne, Mikuláša, odhalili a za túto činnosť neskôr v Prešove i popravili.
Tajná chodba
Ďalšou zaujímavosťou je „úniková” chodba vytesaná do skaly pod hradom. Chodba je dlhá asi 15 m a po dvoch miernych zákrutách sa stáča kolmo hore na povrch, kde po 2 metroch končí. Jej vstup je zvonku pod renesančným opevnením. Ťažko usúdiť, či ide o nedokončenú únikovú chodbu z hradu, alebo o pokus o dobytie hradu.
Jasenovský hrad patrí medzi prvé zrúcaniny na Slovensku, ktoré sa začali opravovať, a to už koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Niektoré už rozpadávajúce sa múry hradu boli zakonzervované a nepatrná časť objektu bola zastrešená.
Pokračovanie v prácach oddialila prvá svetová vojna o takmer celé storočie, až do roku 2011, keď obnovu hradu iniciovali dobrovoľníci zo Združenia na záchranu Jasenovského hradu v spolupráci s obcou Jasenov.
Na hrad vedú značené turistické trasy z okolitých obcí. Nabližšie je to z Jasenova po modrej turistickej trase dlhej približne 1 km.
Info k výletu: Prídete do dediny Jasenov (pri Humennom), pôjdete okolo obecného úradu, až dôjdete ku koncu cesty, kde je autobusová zastávka, aj informačná tabuľa. Tu je dostatočný priestor pre autá. Odtiaľ máme dve možnosti výstupu - po modrej trase vľavo strmo cez les, alebo po žltej, ktorá pokračuje priamo. Výstup je pomerne náročný, ale zvládnuteľný. Prevýšenie je približne rovnaké u oboch trás, no pri žltej je výstup o čosi miernejší, keďže táto trasa je dlhšia ako modrá, prevýšenie je rozdelené na dlhšom úseku. Modrá je kratšia, ale strmšia, takže časovo to vyjde narovnako, zhruba 30-40 minút.
Titulná foto: Jano Štovka, MQEP
POZRI TIEŽ:
Web: https://www.brekov.sk/files/2024-06-17-150833-HRAD_BREKOV-M__ZEUM-otv__racie_hodiny.pdf