Kamenná baba
Kamenná baba predstavuje národnú prírodnú rezerváciu a zároveň územie európskeho významu. Situovaná je v katastroch obcí Lipovce a Lačnov v okrese Prešov, má rozlohu 340 hektárov a nachádza sa v nadmorskej výške 545 až 995 m n. m.
Územie európskeho významu Kamenná baba pozostáva z dvoch nerovnako veľkých častí predelených cestou medzi obcami Lipovce a Lačnov. Podstatná časť územia spadá do orografického celku Branisko, menšia časť, nazývaná Na skaly, zaberá juhozápadné časti Bachurne.
Geologické podložie územia je tvorené prevažne dolomitmi. Lačnovský potok tu vyhĺbil kaňonovitú roklinu, kde sa v koryte potoka vytvorila sústava vodopádov nazvaná Prahy. V území sa nachádzajú tiež bizarné geomorfologické útvary. Nápadná je skalná veža Mojžišov stĺp, skalná brána Vrátnica či útvar zvaný Kamenná baba.
V skalách tzv. „lipoveckého krasu” sa nachádza viacero väčších i menších jaskýň, ktoré sú dôležitým zimoviskom viacerých druhov netopierov. Najznámejšie jaskyne sú Komín a Zlá diera.
Na území Kamennej baby bol zaznamenaný výskyt 10 biotopov (5 lesných, 5 nelesných), 2 rastlinných druhov a 3 živočíšnych (cicavce) druhov európskeho významu. Neodmysliteľnou súčasťou územia je aj vtáctvo. K tým najvzácnejším patrí bocian čierny, orol skalný či výr skalný.
Národná prírodná rezervácia Kamenná baba je tiež súčasťou náučného chodníka Kamenná baba – Lačnov, ktorý vedie cez Lačnovský kaňon. Náučný chodník je strednej náročnosti, má 2,3 km a prevýšenie 220 m.
Zdroj: www.sopsr.sk, www.naucnechodniky.eu
Titulná foto: Lýdia Pribulová
POZRI TIEŽ: