Kamenný most v Spišskom Hrhove
Oblúkový most, ktorého drevený predchodca pochádzal zo 17. storočia, zdobí obec Spišský Hrhov. Štyridsať metrov dlhá kamenná stavba, ktorá bola súčasťou historickej cesty z Levoče do Spišského Podhradia, prekleňuje potok Lodzina a vzbudzuje záujem práve použitým materiálom. Predovšetkým historici si totiž kladú otázku, prečo je most z kameňa. V období, kedy vznikol (1803), bolo drevo takmer jediným bežným stavebným materiálov na výstavbu mostov. Piliere mosta sú vymurované z lomového pieskovca, rovnako ako aj parapetné murivo. Most nebol z vonkajšej strany omietnutý, ale spôsob murovania naznačuje, že sa počítalo s povrchovou úpravou.
Pevnosť mosta je aj po rokoch dostatočná
Dvesto rokov dozadu, keď bol Kamenný most v Spišskom Hrhove vo svojej výstavbe, nemali jeho stavitelia ani tušenie, že okrem konských kočov budú mostom prechádzať aj motorizované dopravné prostriedky. Aj napriek tomu je most v dobrom stave a dodnes ním prechádza množstvo automobilov či ťažkých poľnohospodárskych mechanizmov.
Spišský Hrhov má čo návštevníkom ponúknuť
Historický Kamenný most v Spišskom Hrhove nie je jedinou zaujímavosťou obce. Okrem neho zdobí spišskú dedinu aj niekdajšia najvýznamnejšia šľachtická škola Spiša, kaštieľ a Kostol sv. Šimona. O historickom význame obce svedčí aj fakt, že v 17. storočí disponovala vlastnou nemocnicou.