Lačnov
Ak sa vám zachcelo po troche kľudu, úniku z mesta, radi by ste sa nadýchali čerstvého vzduchu a nepotrebujete žiadne špeciálne atrakcie, iba prírodu v jej najprirodzenejšej forme, tak dedinka Lačnov a jej okolie bude pre vás určite ako balzam na dušu v priebehu všetkých ročných bodobí.
Miesto, kde ako keby zastal čas sa nachádza v blízkosti turistickej odbočky k jaskyni Zlá diera (od mesta Prešov približne 30 km).
Lačnov bol vyhlásený v roku 1995 za pamiatkovú zónu, v ktorej platí napr. zákaz vjazdu motorovým vozidlám. Nachádza sa v ňom mnoho pamiatok ľudovej architektúry , tradičné drevenice, zaujímavá flóra a fauna, ako aj nevšedný obraz dedinského slovenského horského života.
V obci sa nachádza aj Chrám sv. Michala Archanjela, ktorý je postavený na mieste, kde stál pôvodný drevený lačnovský kostol. Ten bol však v minulosti úplne zničený požiarom, no úsilím a nákladom veriacich bol v roku 1907 obnovený a vystavený z pevného materiálu.
Pri prechádzke nad dedinkou sa určite pristavte aj pri kaplnke, ktorú dala postaviť Zuzana Lešková v roku 1872 a je zrejme najstaršou stavbou Lačnova.
Lačnov je súčasne aj križovatkou mnohých turistických ciest. Tesne pod dedinkou vyúsťuje vápencový Lačnovský kaňon, súčasť NPR Kamenná baba. Červená značka pokračuje od kaplnky po horských lúkach a pasienkoch s viacerými potôčikmi a ihličnatým lesom cez Búče (1006 m) na Roveň (808 m), pri jasnom počasí s nádhernými výhľadmi na Vysoké Tatry a Kráľovu hoľu. Končí vo Vyšnom Slavkove. O niečo ďalej je križovatka ciest Lačnovského sedla, ktoré ponúka výstupy na pohorie Bachureň, druhý najvyšší vrchol Maguru ( 1064 m), s nádhernými výhľadmi na Lačnov a najvyšší vrch Bachureň ( 1081 m).
Okrem iného Lačnovská dolina v sebe ukrýva aj ďalšiu zaujímavosť, je ňou tzv. gravitačná anomália. Niektorí tvrdia, že je to všetko však iba očný klam. Nech už je to akokoľvek, ešte pred vstupom do samotného Lačnova, v mieste doliny, ktoré sa zdá byť hore kopcom voda tečie naopak a okrúhle predmety sa kotúľajú nahor. Ako to však skutočne je si každý môže vyskúšať na vlastnej koži.
Pri návrate sa na začiatku obce Lipovce môžete osviežiť aj minerálnou vodou Salvator, ktorá tu vyviera, je známa aj za hranicami Slovenska. Chýr o jej liečivých účinkoch viedol k založeniu kúpeľov v polovici 17. storočia.
Zdroj: lacnov.sk
Pozri tiež:
Web: http://zladiera.sk/