Ľubica – plná historických prekvapení

Podtatranská obec Ľubica (okres Kežmarok) sa môže pýšiť viacerými zaujímavosťami. Okrem čarovného výhľadu na Tatry ponúka Ľubica hneď niekoľko miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu. 

Ľubica celkom určite patrí k najstarším obciam na Spiši. Pamiatky, ktoré sa našli v okolí obce, pochádzajú z obdobia 2 400 rokov pred naším letopočtom.

Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1251. Už v roku 1271 sa stala kráľovským mestom, za čo mohli občania poďakovať uhorskému kráľovi Štefanovi V. Ľubica patrila v 17. storočí k najbohatším spišským mestám. Mala právo 3 výročných trhov a v mestečku pracovalo okolo 20 cechov. Situácia sa zmenila v časoch tzv. poľského zálohu z roku 1412. Koncom 19. storočia sa Ľubica stala opäť obcou.

V Ľubici sa dodnes zachoval veľký rozsah stredovekého mesta s historickým jadrom a množstvom zaujímavých objektov, ku ktorým patria meštianske, remeselnícke aj sedliacke domy.

 Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Ľubica. Foto: KOCR Severovýchod Slovenska

V Ľubici, ktorá má dnes približne 4 200 obyvateľov, sa nachádza až päť kostolov. Jedným z nich je Kostol Nanebovzatia Panny Márie z 13. storočia, ktorý je najväčším dvojloďovým kostolom na Spiši. Okrem iného je výnimočný aj tým, že oltár s gotickou sochou s plastikou Madony a svätíc pochádza z dielne Majstra Pavla z Levoče.

Ďalším je Kostol sv. Ducha pochádzajúci zo 14. storočia, ktorého počiatky sa ale odhadujú už do 12. storočia. Z 18. storočia pochádza evanjelický kostol. Neskôr pribudli ďalšie dva kostoly – pre pravoslávnych veriacich a gréckokatolíkov.  

Výnimočnosťou obce je tiež Mariánsky stĺp so sochou Immaculaty, ktorý je jedným z najvyšších barokových stĺpov na Spiši – meria až 12,5 metra. Stĺp dal postaviť starosta Teodor Ľubomirski z Ľubovnianskeho hradu. Zreštaurované časti originálu (1726) sú uložené v lapidáriu pri rímskokatolíckom kostole. Kópiu umiestnenú na pôvodnom mieste zhotovil akademický sochár Štefan Kovaľ z Vyšných Ružbách (1995 – 2000).

Podzemné vodné bohatstvo

S Ľubicou sú spojené aj zaniknuté Ľubické Kúpele. Od roku 1714 sa spomínajú liečebné sírne pramene, pri ktorých neskôr vznikli Ľubické Kúpele. V časoch budovania vojenského výcvikového priestoru Javorina v 50. rokoch 20. storočia bola malá kúpeľná obec odsúdená na zánik, a to aj s miestnymi kúpeľmi. V okolí Ľubice môže dnes turista pri potulkách natrafiť na ďalšie pramene a čarovnú prírodu.

Zdroj: Wikipédia, www.obeclubica.sk, PSK

Titulná foto: www.theotokos.sk

POZRI TIEŽ:

KežmarokKežmarok leží na severe územia v malebnom prostredí Spiša pod Vysokými Tatrami. Mesto vniklo zlúčením viacerých osád pôvodného slovanského obyvateľs...
Spišská BeláV severnej časti Popradskej kotliny leží starobylé spišské mestečko Spišská Belá. V tomto meste žil kedysi Jozef Maximilián Petzval. Najznámejším jeho objavom bolo vynájdenie objektívu, vďaka ktorému sa môžeme fotografovať. Zaujímavosťou je aj to, že vo vesmíre krúži planétka s menom Petzval, alebo že na Mesiaci po ňom pomenovali kráter. Mestom vedie historická cesta s 20. zastaveniami pri najvýznamnejších historických pamiatkach, vybavená informačnými panelmi a maľovanou mapou..
V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • Hotel Club*** 1.96 km
  • Reštaurácia Severka 2.00 km
  • Kežmarská reštaurácia 2.07 km
  • Reštaurácia Classica 2.15 km
  • Reštaurácia Fontána 2.33 km
Ubytovanie
  • Ranč Čajka 1.57 km
  • Hotel Club*** 1.96 km
  • Penzión Andrea 2.34 km
  • Penzión U Jakuba 2.47 km
  • Boutique Hotel Hviezdoslav**** 2.75 km
Výlety v okolí