Mestské opevnenie v Kežmarku
14. storočie bolo pre Kežmarok nielen obdobím rozkvetu, ale i vojen a nepokojov, preto mesto nevyhnutne potrebovalo zlepšiť obranný systém. Presný vznik opevnenia nepoznáme. Prvá písomná zmienka o mestských hradbách pochádza z roku 1368. Predpoklad pre opevnenie ponúkala už samotná lokalita mesta – chránili ju vodné toky Poprad a Ľubický potok.
Mestská fortifikácia Kežmarku lemovala pôdorys stredovekého mesta s rozlohou vyše 20 ha. Súčasťou opevnenia sa stal i samotný mestský hrad. Rozsiahli komplex opevnenia dopĺňali vodné priekopy.
Hradby boli dlhé asi 2 km. Skladali sa z dvoch paralelných múrov. Vonkajší múr bol nižší, vnútorný vyšší, omietnutý, mal ochodzu a štrbinové strieľne. Bašty, veže a brány navzájom spájali ochodze múrov.
Do mesta viedli cez opevnenie pôvodne tri vstupné brány. Vyšná brána strážila cestu vedúcu do Levoče. Priestory brány sa využívali ako sklady zbraní a streliva. Pod bránou bola veľká klenutá kamenná pivnica.
Nižnou bránou viedla cesta do Poľska. Tvorila zložitý komplex stavieb – nachádzala sa pri hrade a jej veža s ním bola spojená. Z celého komplexu sa zachoval iba zvyšok rondelu. V tom čase omývali hradby Nižnej brány rybníky, na ktorých mieste je dnes park.
Najmenej dôležitá bola Kušnierska brána, ktorou prechádzala vedľajšia cesta – odbočka z hlavnej cesty vedúcej do dnešného Popradu.
Viaceré požiare v 18. a 19. storočí hradobný komplex natoľko poškodili, že sa postupne bez opráv rozpadol. Do dnešných čias sa zachovala iba rekonštruovaná veža s časťou obranného múra na ulici Priekopa v blízkosti evanjelických kostolov pri vstupe do centra, torzo opevnenia na ulici Baštová a časť predbránia vstupnej Nižnej brány v blízkosti hradu, ktorá pokračuje zvyškom opevňovacieho múru za ulicou Starý trh.
Zdroj: www.kezmarok.net
Titulná foto: Jano Štovka, MQEP
POZRI TIEŽ: