Skanzen, Bardejovské Kúpele
Na okraji Bardejovských Kúpeľov na severovýchode Slovenska stojí Múzeum ľudovej architektúry – najstarší skanzen na Slovensku. V lone krásnej prírody, v tesnej blízkosti známych Bardejovských Kúpeľov, neďaleko Bardejova zapísaného v UNESCO, nájdete oázu pokoja, histórie a návratu do čias tradičnej dediny z 19. a prvej polovice 20. storočia.
Prvú slovenskú expozíciu múzea v prírode otvorili pre verejnosť v roku 1965 práve v Bardejovských Kúpeľoch. V súčasnosti ju tvorí takmer 30 objektov tradičnej ľudovej architektúry z oblasti horného Šariša a zo severovýchodného Zemplína.
Dominantou skanzenu sú dva drevené chrámy prenesené z dediny Zboj a z blízkej obce Mikulášová, ktoré sú skvelou ukážkou sakrálnej architektúry.
V skanzene nájdete aj obytné zrubové domy či objekty s technickým zariadením: kováčsku vyhňu, sýpky, sušiareň ovocia i studňu a stodoly.
K exponátom mimoriadnej hodnoty patrí:
- vrták na vŕtanie drevených vodovodných rúr hnaný vodným pohonom z 18. storočia a z roku 1932
- najstarší datovaný úľ na Slovensku z roku 1691
- valcha na výrobu súkna z rokov 1888 a 1948
Návštevu múzea spestrujú organizované podujatia, napríklad Deň remesiel, Popoludnie s folklórom, Hrnčiarska nedeľa, Prehliadka rusínskeho a šarišského folklóru a podobne.
Zdroj: vydavateľstvo Dajama, Šarišské múzeum Bardejov, KOCR SVS
Titulná foto: Jano Štovka (MQEP)
POZRI TIEŽ: