Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou
Miesto, kde sa vrátite v čase o 30 000 rokov späť! Päť obydlí archeoparku predstavuje päť období od praveku do včasného stredoveku. V kaštieli sídli múzeum s rôznymi expozíciami.
Domček deduška Večerníčka
Dom ľudový v obci Nová Sedlica v okrese Snina verejnosť pozná skôr ako Domček deduška Večerníčka.
Vila Rákoci
Vila Rákoci je klasicistickou stavbou zo začiatku 19. storočia, ktorej súčasťou je národopisná a iné expozície.
Múzeum ukrajinskej kultúry
Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku, najstaršie národnostné špecializované múzeum dokumentuje základné etapy vývoja tohto obyvateľstva od najstarších čias po súčasnosť.
Turistický vláčik Medzilaborce
Vláčik „ANDY EXPRESS„ dorazil do Medzilaboriec. Odporúčame si túto lokalitu nechať na hlavnú prázdninovú sezónu. 
Kaplnka zasvätená sv. Mikulášovi Divotvorcovi
Drevená kaplnka zasvätená sv. Mikulášovi Divotvorcovi bola postavená miestnymi obyvateľmi na pamiatku dávno existujúceho monastiera v Legnave. V roku ...
Kaštieľ Šarišské Dravce
Šarišské Dravce sú starobylou slovanskou dedinou, jednou z najstarších v oblasti hornej Torysy. Prvá písomná zmienka o obci (Dorauch, Drauch) pochádza z roku 1295 a súvisí s dosadením nového farára v Toryse. Obyvatelia sa venovali prevažne chovu dravých vtákov pre poľovačky v blízkych šľachtických a kráľovských lesných revíroch. V 13. storočí prislúchala k rozsiahlemu Toryskému panstvu, ktorého najstarším známym vlastníkom bol gróf spišských Sasov, Detrik z Kércsu.
Sezónne spojenie Poprad – Stará Ľubovňa – Muszyna
Železničná doprava na takmer už zabudnutých tratiach v Prešovskom samosprávnom kraji na hraniciach s Poľskom opäť ožíva. Od 29. júna 2019 sa opätovne spustili cezhraničné železničné spojenia Medzilaborce – Łupków – Sanok a po 9 rokoch sa obnovilo spojenie Poprad – Stará Ľubovňa – Plaveč – Muszyna. Žijeme v dobe bez hraníc a túto skutočnosť chceme prinášať aj naším obyvateľom. Obe krajiny, Slovensko ako aj Poľsko, ponúkajú mnoho krás. Či už ide o krásy kultúrneho dedičstva, prírodného charakteru, poznávania histórie a mnohých iných turisticky atraktívnych miest. Preto pre Prešovský samosprávny kraj je priorita spájať rôzne regióny. V týchto spojeniach vidím veľký potenciál rozvoja turizmu prihraničných oblastí,“ povedal predseda PSK Milan Majerský.
BAŠTA – kultúrno-komunitné centrum
Hrubá bašta je kultúrna pamiatka, ktorá bola postavená v 15. storočí. Okrem kultúrnych, umeleckých či voľnočasových aktivít sa v priestoroch bašty nac...
Múzeum Ždiarsky dom
Ždiar je rázovitá obec pod úpätím Belianskych Tatier so svojim typickým folklórom a tradíciami. Múzeum prevedie návštevníkov spôsobom života Goralov, k prehliadke patrí aj možnosť obliecť sa do ždiarskeho kraja.
Miniskanzen Medzilaborce
Pôvabné dreveničky rusínskych domov, zrubový kostolík. Všetky domčeky sú v mierke zmenšenými replikmi tradičných rusínskych domov z okolia Medzilaboriec.
Raslavkameň
K prírodným zaujímavostiam či neživým hračkám prírody patria rozličné skalné útvary, ktoré sa v ľudskej fantázii prepájajú s magickými príbehmi a čarovnými schopnosťami.
Centrum ľudovej kultúry a mlyn v Krivanoch
Krivany, šarišská obec v okrese Sabinov, je rodiskom známeho etnológa, folkloristu, zberateľa a pedagóga Jána Lazoríka. Zanietený milovník tradícií zozbieral poklad vo forme
Lúka medovej baby (Poloniny)
V Bukovských vrchoch, na území národného parku Poloniny, na trase z Novej Sedlice na vrchol Riabej skaly, sa nachádza miesto označované ako Lúka medovej baby alebo Medová baba. Ide o
Budova divadla v Levoči
Veľká rohová budova na čísle 54 na Námestí Majstra Pavla v Levoči bola v roku 1590 prebudovaná z meštianskych domov na hostinec s ubytovaním. V 18. storočí v nej boli kasárne. Mestské
Panoramatické kino Levoča
Dom číslo 58 je rohová budova s gotickým portálom, ktorý sa však nachádza vo vnútri za pôvodnou arkádou a podlubím. V chodbe je ešte jeden menší portál a dom má aj trámový strop zo 17.
Pamätná izba Jána Melkoviča
Presne v deň nedožitých sedemdesiatín Jána Melkoviča otvorili v staroľubovnianskom Provinčnom dome jeho Pamätnú izbu. Návštevníci si tak môžu prezrieť ukážky toho, s čím
Osturňa
Malebné drevenice a nádherná príroda. Taká je Osturňa. Živý skanzen tvorí 157 pamiatkovo chránených objektov. Najstarších obyvateľov môžete stretnúť v tradičnom ľudovom kroji.
Skanzen, Bardejovské Kúpele
Najstarší skanzen na Slovensku otvorený už v roku 1965, umiestnený hneď vedľa známych Bardejovských kúpeľov.