Prešov

Metropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou. S počtom obyvateľov približne 90 000 je Prešov tretie najväčšie mesto na Slovensku. V Prešove okrem kultúry nájdete možnosti na aktívny oddych či príjemné prechádzky.

 Fontána. Foto: Tibor Šarišský Photography

Konkatedrála sv. Mikuláša

Konkatedrála je jedným z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku. Bola postavená v polovici 14. storočia ako jednoloďová s vyvýšeným polygonálym presbytériom. Vonkajšie rozmery konkatedrály sú 54,7 m do dĺžky, 34,45 m do šírky. Výška vnútorných lodí je 16 m a veža dosahuje výšku 71 metrov. Konkatedrála je neskorogotickou stavbou halového typu, s troma loďami, troma presbytériami, so sieťovou a hviezdicovou klenbou, pričom výška všetkých lodí je rovnaká. Dominantou katedrály je hlavný oltár z roku 1490 až 1506, ktorého autorstvo sa pripisuje prešovského rezbárovi Jánovi Weissovi.

Na vežu konkatedrály je možné vystúpiť a užiť si nádherný výhľad na celé historické centrum Prešova.

Viac o Konkatedrále sv. Mikuláša TU

 Konkatedrála sv. Mikuláša. Foto: Tibor Šarišský Photography

Slnečné hodiny

Slnečné hodiny nájdeme na oporných pilieroch konkatedrály sv. Mikuláša. Jedná sa o úplné vertikálne hodiny v tvare obdĺžnika. Číselník má arabské číslice v rozsahu do šiestej hodiny rannej po šiestu hodinu večernú. Medzi ním sa nachádzajú dátumy rokov ich rekonštrukcie. Rok 1513 predstavuje rok výstavby týchto hodín. Ako nevýhodu vidíme v prevedení slnečných hodín, nakoľko splývajú s fasádou kostola a návštevník ich jednoducho prehliadne. Taktiež sú umiestnené vysoko, takže sú ťažšie viditeľné.

 Slnečné hodiny. Foto: Lucia Mihoková

Historické centrum Prešova

Historické centrum Prešova ponúka možnosť pokojnej prechádzky s rodinou. Hlavne deti ocenia Neptúnovu fontánu, ktorú dal v minulosti postaviť židovský obchodník mestu ako vďaku za to, že mu umožnilo usadiť sa a podnikať v Prešove. K zaujímavostiam v centre patrí štvormetrová socha koňa, ktorá symbolizuje „koňarov”, ako sa Prešovčania nazývajú.

 Socha koňa Foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Večer vás uchváti „nočná obloha” na Floriánovej ulici, kde si môžete vychutnať dobrú kávu alebo zmrzlinu.

Caraffova väznica

Budova vznikla v neskorej gotike, na začiatku 16. storočia. Pôvodne slúžila ako sklad vína, keďže v blízkosti sa nachádzala vináreň. Väznica dostala svoje pomenovanie kvôli neslávne známym prešovským jatkám. Pomenovaná bola podľa Antonia Caraffu, ktorý sa narodil v roku 1642 v Neapole. Antonio bol fanatickým kresťanom a tvrdo trestal každého neprajníka. Caraffa chcel dostať Imricha Tokoliho, čo sa mu však nepodarilo a preto poslal nespravodlivo na smrť 24 ľudí. Dodnes v meste stojí pomník, ktorý je venovaný práve prešovským jatkám.

Viac o Caraffovej väznici TU

 Caraffova väznica Foto: Jano Štovka

Rákociho palác – Krajské múzeum

Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Pýchou múzea je zbierka špeciálnej požiarnickej techniky z dávnej aj nedávnej minulosti, doplnená o dejiny hasičstva, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku. Zároveň sa v paláci nachádza historická expozícia – bohatstvo pánskeho sídla, umelecké diela, zbrane aj platidlá. V múzeu sa nachádza etnografická expozícia a vidieť môžete aj horniny, nerasty a skameneliny. 

Viac o Rákociho paláci TU

 Rákociho palác. Foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Múzeum NKP Solivar

Múzeum NKP Solivar patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky pochádza zo 17. storočia. K objektom na ťažbu kamennej soli a čerpanie soľanky v Solivare patrí najmä šachta Leopold. Už v stredoveku tu vyvierali soľné pramene, z ktorých sa získavala soľ.  Po tom, čo boli bane zatopené, vzniklo podzemné soľné jazero, čo si vyžadovalo zmenu technológie čerpania. Začali sa využívať gáple – čerpadlá poháňané koňmi alebo volmi, ktoré môžete v múzeu nájsť. Ak vás zaujíma ako sa ťažila soľ, neváhajte múzeum navštíviť.

Viac o NKP Solivar TU

 NKP Solivar. Foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Lanové centrum Outdoor park

Skvelý aktívny deň s deťmi môžete zažiť v Lanovom centre Outdoor park, kde sú pripravené lanové prekážky vo výške 8 až 10 metrov nad zemou. Na svoje si prídu aj najmenší, a to na detskej dráhe Lanáčik. Vyskúšať môžete taktiež lezeckú stenu. V Lanovom centre si môžete zašportovať a zároveň vychutnať výbornú kávu v peknom prostredí.

Viac o Lanovom centre Outdoor park TU

 Lanové centrum Outdoor park. Foto: Outdoor park Prešov

Kalvária Prešov

Príjemnú prechádzku zažijete pri návšteve kalvárie, ktorá bola v minulosti považovaná za druhú najkrajšiu v Uhorsku. Prešovská kalvária je ako stvorená na príjemný výlet alebo prechádzku s deťmi, keďže okrem krásneho prostredia a cennej architektúry ponúka aj očarujúci výhľad na celé mesto.

 Kalvária Prešov. Foto: Tibor Šarišský Photography

Kolmanova záhrada – Ekopark Prešov

Ekopark Prešov v Kolomanovej záhrade zaujme hlavne deti. Krásne prostredie lesoparkového areálu je priam ideálne miesto na oddych. Na detských návštevníkov čakajú preliezky, hojdačky a ihrisko. Zvedavých návštevníkov čakajú kone, kozy, zajace a ďalšie zvieratká, ktoré si môžete pohladkať aj nakŕmiť.

 Ekopark Prešov. Foto: Ekopark Prešov

Plaza Beach Solivar

Areál sa v lete mení na exotické miesto pripomínajúce známe dovolenkové stredomorské destinácie. Jeho architektonické stvárnenie inšpirované Gaudim, palmy, plážové postele a ležadlá pre každého návštevníka sa odlišujú od všedných kúpalísk a podobných komplexov na Slovensku. Rezort Vás presvedčí, že ste na dovolenke pri mori a večer zasa v pohodlí domova. V areáli sa nachádza aj detský bazén s novými atrakciami, kde môžu deti zažiť tajomstvá skalného hradu s vodnými šmýkačkami. Tenisový kurt, stolný tenis či plavecký bazén pod vyhliadkovým majákom – to všetko spolu s kvalitným jedlom a občerstvením ponúka Plaza Beach Solivar.

Viac o Plaza Beach Solivar TU

 Plaza Beach Resort. Foto: Plaza Beach Resort

Aj okolie Prešova ponúka zaujímavosti, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať.

Slovenské opálové bane

Slovenské opálové bane predstavujú svetový skvost a národný poklad Slovákov, ktorý stále ukrýva množstvo neprebádaných chodieb, tajomstiev a legendárneho opálu. Slovenské opálové bane sú najstaršie na svete a jediné na našom kontinente. Bane sa nachádzajú medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa.

Viac o Slovenských opálových baniach TU

 Slovenské opálové bane. Foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Raslavkameň, Abranovce

Prírodnou zaujímavosťou, ktorú môžete za obcou Abranovce nájsť, je kultový Raslavkameň. Táto prírodná zaujímavosť opradená legendami má vraj čarovnú moc. Traduje sa, že voda nachádzajúca sa v jamkách skaly, je liečivá. Raslavkameň láka aj vydajachtivé mladé ženy. Hovorí sa, že kúsok oblečenia zavesený nad kameňom splní sen o vydaji. Skúsite to?

Viac o Raslavkameni TU

 Raslavkameň. Foto: KOCR SVS

Titulná foto: Tibor Šarišský Photography

POZRI TIEŽ:

Hrad ŠarišŠarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom

Web: https://www.hradsaris.sk

Jaskyňa Zlá dieraV pieskovcovom pohorí Bachureň, pri obci Lipovce, sa nachádza chránená prírodná pamiatka jaskyňa Zlá diera, známa aj ako Lipovecká jaskyňa.

Web: http://zladiera.sk/

V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • ALEX Restaurant & Pension 0.24 km
  • Apartmány Kolégium 0.34 km
  • Hotel Carpe Diem**** 0.36 km
  • Double Tiffany 0.37 km
  • Reštaurácia Šarišská chiža 0.52 km
Ubytovanie
  • Bella Sicilia - Pension & Restaurant 0.23 km
  • ALEX Restaurant & Pension 0.24 km
  • Apartmány Kolégium 0.34 km
  • Hotel Carpe Diem**** 0.36 km
  • Pension Zenit *** 0.47 km
Výlety v okolí