Pútnické miesto Gaboltov
Gaboltov, ktorý leží 15 km severozápadne od Bardejova neďaleko poľských hraníc, je najvýznamnejším pútnickým miestom Košickej arcidiecézy. Už celé stáročia sa spája predovšetkým s úctou k Panne Márii Karmelskej a svätovojtešskou tradíciou.
Diecézna svätyňa, Kostol sv. Vojtecha, má svoje počiatky v období pôsobenia križiackeho rádu v Gaboltove v 13. storočí. Vznik terajšieho farského kostola sa datuje do roku 1370. Aj keď bol v priebehu stáročí niekoľkokrát prestavaný, stále v ňom badať mnohé prvky pôvodného gotického slohu. K barokovej úprave kostola došlo v roku 1715. Veža vtedy získala charakteristickú cibuľovitú strechu. Posledné generálne opravy pamiatkového kostola, oltárov a kazetového stropu sa konali v rokoch 1972 – 1974.
Kostol sv. Vojtecha má vo svojom interiéri inštalované 4 oltáre – hlavný renesančno-barokový Oltár sv. Vojtecha z 2. polovice 17. storočia, ďalej barokové oltáre Panny Márie Škapuliarskej a Panny Márie Čenstochovskej z 1. polovice 18. storočia a ranobarokový Oltár sv. Rozálie z 2. polovice 17. storočia. V kostole nachádza aj vzácny drevený kazetový strop zo začiatku 18. storočia.
Gaboltov sa spolu s Kostolom sv. Vojtecha stal pútnickým miestom v roku 1706 po založení Bratstva Panny Márie Škapuliarskej. V roku 2011 bol vyhlásený za mariánsku diecéznu svätyňu. Okrem toho je tiež súčasťou projektu Svätomariánska púť („Svetlo z východu”), v ktorom sú zahrnuté aj ďalšie tri slovenské pútnické miesta Litmanová, Levoča a Ľutina a na poľskej strane Krosno, Stara Wies, Kalwaria Paclawska a Debowiec.
O náboženskom živote v Gaboltove svedčia aj viaceré kaplnky a pravidelne organizované púte – hlavná púť, púť mužov, púť rómov a osobitá turíčna novéna.
Zdroj: www.gaboltov.rimkat.sk
Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska
POZRI TIEŽ: