Snina
Okres, ktorý sa nachádza v najvýchodnejšej časti Slovenska. Miesto, kde uvidíte drevené sakrálne stavby, ktoré tu zanechala byzantská a rímska kultúra. V okolí Sniny stretnete príjemných ľudí slovenskej, rusínskej a ukrajinskej národnosti a vychutnáte si turistiku v Národnom parku Poloniny, ktorý vás očarí svojou divokosťou a krásou.
Drevené chrámy v okolí Sniny
Drevené chrámy patria medzi najväčšie poklady a skvosty umenia a náboženstva na Slovensku. Ide o unikátne stavby po stránke architektonickej i sakrálnej. Chrámy sa nachádzajú v obciach , , , , a .
Kaštieľ v Snine je klasicistická budova, ktorá vznikla v roku 1781 prestavbou pôvodnej drevenej budovy pre grófku Teréziu van Dernáthovú. Dnes v kaštieli nájdete muzeálne expozície, galerijné výstavy a mestskú knižnicu. Veľmi obľúbená je pútavá muzeálna expozícia „OZVENY SNINY”, ktorá zachytáva tri ozveny dávnych čias.
Múzeum v Zemplínskych Hámroch je vzdialené od mesta Snina 5 km. Je zriadené v kamennej murovanici – najstaršej budove v obci z 19. storočia, ktorá pôvodne slúžila na ubytovanie vedenia železiarní. Od polovice 19. storočia bola táto budova využívaná ako hostinec, neskôr ako obecný dom služieb. V múzeu sú inštalované stále expozície priemyselnej výroby a etnografie. Samostatné expozície sú aj v ďalších objektoch – v hámri expozícia kováčstva a hámorníctva a v replike štôlne v lokalite pod kameňolomom expozícia banskej činnosti. Múzeum je výnimočné najmä vystavenými strojmi, štôlňami, bucharmi a inými charakteristickými exponátmi.
Observatórium je situované v oblasti s veľmi nízkou úrovňou svetelného znečistenia, vďaka čomu je mimoriadne vhodným miestom na astronomické pozorovania nielen pre verejnosť, ale i na odbornú prácu. V Observatóriu na Kolonickom sedle je umiestnený druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku. V areáli sa nachádza aj planetárium, kde sa premieta virtuálna nočná obloha, filmy v celooblohovej projekcii a realizujú sa tu aj prednášky na rôzne astronomické témy.
Ide o jedinečnú kultúrnu pamiatku. Pod oltárnou časťou pravoslávneho Chrámu Voznesenia Hospodinovho sa nachádza krypta 1 025 vojakov z 1. svetovej vojny. V krypte je hrob s rozmermi 4 m (dĺžka) x 1,5 m (šírka) x 7 – 11 m (hĺbka). Krypta je otvorená 24 hodín denne. Pre návštevníkov je tu k dispozícii audio sprievodca, ktorý informuje nielen o krypte, ale aj o všetkom zaujímavom z Osadného.
Nachádza sa na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou v Bukovských vrchoch. Najvyšším vrchom je Kremenec (1 221 m n. m.), ktorý sa nachádza na mieste, kde sa stretávajú hranice Poľska, Ukrajiny a Slovenska. 80 % NP Poloniny tvoria lesy, kde prevládajú bukové porasty. Významnú časť plochy zaberajú lúky, ktoré sa nazývajú poloniny. Nachádza sa tu aj veľa endemitov či stádo zubra hrivnatého. Niektoré časti sú zapísané aj v zozname UNESCO.
Sninský kameň je prírodná pamiatka nachádzajúca sa v pohorí Vihorlatské vrchy nad obcou Zemplínske Hámre. Je súčasťou územia Vihorlatský prales, ktoré je Svetovým prírodným dedičstvom UNESCO. Prírodná pamiatka sa rozprestiera na ploche 5,59 ha.
Hámorský náučný chodník
Východiskom je obec Zemplínske Hámre. Chodník prechádza cez krajinnú oblasť Vihorlat a nachádza sa na ňom jedna trasa (6,8 km, prevýšenie 285 m), na ktorej je 14 zastávok. Chodník má prírodovedné, historické a banícke zameranie.
Náučný chodník Morské oko – Sninský kameň – Sninské rybníky
Východiskom je obec Remetské Hámre. Náučný chodník má tri trasy – časť 1 (okolo jazera Morské oko, 4 km), časť 2 (Morské oko – Sninský kameň, 4 km), časť 3 (Sninský kameň – Sninské rybníky, 8 km) s celkovou dĺžkou 24 km a prevýšením 490 m. Na trase je 10 zastávok. Chodník má prírodovedné, historické a ochranárske zameranie.
Prímestská rekreačná oblasť vzdialená 3 km od mesta Snina predstavuje biokúpalisko, ktoré využíva technológiu samočistenia vody pomocou rastlín a rias. Návštevníci môžu okrem kúpania využívať rôzne ihriská na športové aktivity, detské ihriská, stravovacie a ubytovacie služby.
Titulná foto: www.regionsnina.webnode.sk
POZRI TIEŽ: